Hver bok i Skriften er innblåst av Gud og nyttig til opplæring, tilrettevisning, veiledning og oppdragelse i rettferd (2. Tim. 3:16)
Før du leser videre har jeg et spørsmål jeg vil du skal svare på:
Hvilken måned har 28 dager?
Vi er ofte alt for sneversynte i vår måte å se og forstå verden på. Vi oppfører oss som om vi er verdens sentrum og at det meste burde dreie seg om oss. Ja, vi vil vel helst ikke innrømme at vi er slik, men er vi egentlig ikke det?
Hva kan jeg få ut av det?
Hvorfor må jeg ha det vondt?
Hvorfor fikk han/hun forfremmelse og ikke meg?
Hvorfor ble de invitert og ikke jeg?
Hvorfor ble jeg forkjølet?
Og vi er slik med Gud og Hans ord også. Vi ser det utfra vårt perspektiv og våre ønsker. Selvsagt ikke hele tiden, men ofte. Hvis vi ikke er påpasselige kan vi lese Guds Ord som en oppskriftsbok på hvordan jeg skal få det bedre, i stede for at vi bruker ordet til å dra oss nærmere Gud og til å vokse i kunnskap og kjennskap om Herren.
Vi må være forsiktige med å hele tiden dele opp Guds ord og se enkelte vers eller temaer for seg selv. Hvis vi gjør det, mister vi noe viktig, helheten. Ordet sier selv at det er summen av Guds Ord som er sannhet. Vi kan ikke ta ett vers eller tema å prøve å forstå det isolert, det må sees i sammenheng med resten også. Selv om det å fordype seg i ett ord eller tema kan være hensiktsmessig, kan det ikke være det eneste vi gjør.
Summen av ditt ord er sannhet, dine rettferdige lover varer evig. (Sal. 119:160)
Jeg kan f.eks ikke bare lese ord om helbredelse fordi jeg ønsker å bli frisk og så overse alt annet Gud har sagt.
Skal jeg forstå hva Gud mener om skilsmisse, kan jeg ikke bare lese de enkelte versene, jeg må også se det i sammenheng med hva Gud sier om ekteskap og hvordan han har sagt vi skal være mot hverandre. Eller hva med kvinner i tjeneste? Den lidende tjener og den triumferende kongen? Det er mer sammensatt enn vi liker at det er.
Det beste vi kan gjøre er å ta til oss alt Guds ord. Ikke bare plukke og velge, men alt- også det som kjennes tungt og vanskelig ut. Vi skal ikke streve med å forstå, men være trofaste i å lese hele ordet. Guds Ånd vil i sin tid åpenbare for oss de ord vi trenger dypere forståelse av, og nettopp her er et viktig poeng: Vi vet egentlig ikke hva vi trenger (men vet godt hva vi føler for).
Svaret på spørsmålet i starten viser oss fort hvor sneversynte vi kan være…
De fleste svarer februar, men alle måneder har 28 dager (selv om flertallet har flere).
Var litt trøtt i morges og må innrømme at jeg ble lurt på spørsmålet innledningsvis… 😉
Så handlet resten av innlegget om en sannhet vi stadig må vende tilbake til. Vi kan bli velsignet av enkeltvers og Gud kan tale til oss spesielt gjennom et lite ord, men vi kan ikke bygge opp en lære eller forståelse av Guds ord kun på enkeltvers!
Takk for din trofasthet og det du deler av tanker og ord med oss. Ønsker deg en velsignet god dag!
LikerLiker
Tror de fleste svarer og tenker som du gjorde jeg. 😉
Og for resten av kommentaren din, du sier det bedre enn meg du!
Takk for oppmuntring og gode ord, velsigna god uke og Guds fred!
LikerLiker