Er det virkelig Guds Ånd?

Jeg er supersterk! Jeg klarer faktisk å flytte begge guttene mine med en pekefinger! Da må man være skikkelig sterk, må man ikke? Eller kanskje er det mer forventningen de skaper i seg selv når de ser pekefingeren min komme vippende opp og og ned mot dem? Da de var mindre så skjønte de at når jeg gjorde det så nærmet det seg kiling, og siden begge er veldig kilne var det vill flukt eller god latter når de så pekefingeren komme viftende fram. Men de flyktet jo ikke i gledesfylt panikk fordi jeg var så sterk, kun fordi de visste hva som kunne komme.

Vi hadde en slik stund igjen her en kveld rundt legging. De klarer å holde latteren tilbake mye lenger nå, men fortsatt så begynner de å vri seg hvis fingeren kommer for nærme. Og selv om jeg smilte godt etterpå ble det ganske fort et dypt alvor over meg. De siste ukene har jeg tenkt mye på at hva vi kaller «Åndens gjerninger og tilstedeværelse» mange ganger ikke er det… Hva vi tror og oppfatter som Guds Ånd under møter, lovsang og annet er mange ganger ikke mer enn gode følelser, menneskers karismatiske fremtoning og den glede delt fellesskap og mening gir oss.

Det er mennesker som er blitt så «gode» talere at de bruker ordene sine for å skape skyldfølelse, hode-overbevisning og stemning. Lovsang er også et område der det ofte er mer gode og spenstige følelser enn dyptfølt ærefrykt og tilbedelse av Herren. Men verken inspirasjon eller informasjon kan forvandle mennesker eller føre dem inn i Guds nærhet…

Inspirasjon kan gi oss gode følelser og lyst til å gå ut å bidra og gjøre en tjeneste, men hvis ikke Guds Ånd har fått virket i hjertet er det kun en følelse som ramler sammen like raskt som et korthus. Informasjon kan få oss til å innse at jo, vi trenger å forandres, men hvis ikke Guds Ånd har åpenbart det vil det ikke følge med kraft til at forandringen er mulig. Kanskje klarer vi å ta oss sammen for ei kort tid, men bare Gud kan, ved sin Ånd, skape forvandling som er av evig karakter. Gode følelser er heller aldri en god garanti for at det er Gud som virker…

Jeg har vært på møter der andre sier at Guds Ånd virket sterkt, men jeg må med tristhet og sorg si at jeg merket ikke noe… hva jeg derimot så var mennesker som bygget opp følelser og stemninger gjennom lovsang og musikk og talere med en veldig karismatisk fremtoning som også var velartikulerte. Og jeg har tenkt denne siste tiden, hvor mye av hva vi kaller «Åndens gjerninger og tilstedeværelse» er egentlig nettopp det? Og hvor mye er på grunn av menneskers forventning og sterke ønske om at noe skal skje?

Akkurat som guttene mine forventer at det skal komme kiling, selv om de egentlig ikke vet om det vil skje eller ikke, så skaper de en stemning og en innstilling i seg selv som gjør at de ler og kroer seg- akkurat slik kan vi ha så store ønsker om at Gud skal virke at vi tillater vår menneskelige natur å spille oss et puss…

Virker Guds Ånd blir Jesus opphøyet, mennesker får se sin egen tilkortkommenhet, får dypere kjennskap til korsets herlighet og nåde og når vi virkelig får se Gud i hans hellighet og prakt, så blir vi fylt med dyp ærefrykt. Er det Gud som virker med sin Ånd så er ikke hva vi føler og opplever noe som forsvinner så fort hverdagen setter inn igjen. Det er noe som skaper en indre forvandling, ikke bare en forventning. Det er noe som skaper en lengsel i oss etter å se mer av Gud, ikke etter å føle mer.

Jeg prøver ikke å si at alt er menneskelig, men vi skal heller ikke godta at alt som stemples som «Ånden» virkelig er det…

Men når sannhetens Ånd kommer, skal han veilede dere til hele sannheten. For han skal ikke tale ut fra seg selv, men si det han hører, og gjøre kjent for dere det som skal komme. Han skal herliggjøre meg, for han skal ta av det som er mitt, og forkynne det for dere. (Joh. 16:13-14)

3 tanker om “Er det virkelig Guds Ånd?

 1. Tusen takk for et ditt bibelske innspill om viktigheten av Den Hellige Ånds livsforvandlende kraft i våre liv❤!
  Jeg ber om rikelig med DHÅ nærværende kraft i våre fellesskap, kirker og på privaten. Uten han blir alt vi driver med i Guds navn bare bakstrebersk, eller såkalt «kristensvette» uten varig frukt.

  Liker

 2. Kjære Cecilie ! Jeg får mere og mere respekt for det Gud har gitt deg. Det du skriver her, kan ikke ett menneske tenke ut , uten hjelp fra den Hellige Ånd.. Og hvordan skal vi vite at dette er drevet frem av Guds Ånd ? Jo, ved å se i Guds Ord, om dette stemmer.
  Vi kan ta frem flere skriftsteder. Kan begynne med Menigheten i Efesus Joh.åp. kap 2. Her var tilsynelatende alt i orden. Men Jesus var kommet på sidelinjen. Vi kan se på Menigheten i Laodikea, som er ett skremmende eksempel på hvordan det kan gå galt. Foreslår , at du leser dette brevet Joh.åp. 3,14-22. Om dette er ett bilde på menighetene i endens tid. Da er det mere alvorlig en vi kan fatte. Alt var tilsynelatende i orden. Hva var problemet ? Jesus var kommet på utsiden av menigheten og av hjertene til den enkelte. Hva er eneste svaret ? Jo, tilbake til ett sterkt kjærlighetsfellesskap med personen Jesus. Du kan ha Jesus i munnen, men det er ikke nok til å bli meg i Bortrykkelsen. Da Jesus stod uten for menigheten i Laodikea, hadde han ikke tro for at så mange var villige til å erkjenne at de var «Ussel, ynkelig, fattig, blind og naken » De som gjorde det , fikk en mulighet til å få sitt samfunn med Jesus i orden igjen. La oss klamre oss til personen Jesus , som aldri før. Bjørn

  Liker

 3. Hvor mange ganger da jeg var yngre, kom jeg ikke ut av et møte i fyr og flamme, for så å falle sammen som en tom sekk ganske fort. Jeg lurte alltid på hvorfor følelsene gikk så fort over. Stemningen som var skapt, var ikke av Ånden og den holdt ikke lenge. Likeledes har jeg flere ganger sittet i Statskirken helt uten forventninger og opplevd at Ånden plutselig tar tak i hjertet mitt. Du har så rett, vi må være på vakt. Pam

  Liker

Din tur og plass til å dele tanker og ord

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s